02
İPARA FARKIİNDİRİM DÜNYASI / 1 MİLYON MÜŞTERİ / ÖZEL KARTLAR

iPara Blog

Tek bir entegrasyon yaparak e-ticaret sitenizden tüm banka ve kredi kartları ile online ödeme alın.

Sanal POS Nedir?

  •     
  •     
Blog
30.05.2020

Sanal POS Nedir?

     

    

İnternetten yapılan alışverişlerde kullanıcıların çok büyük bir kısmı banka ya da kredi kartlarını kullanarak ödeme yapabilmek istiyor. Yani bir E-Ticaret siteniz varsa ve online alışveriş imkanı sunuyorsanız, sanal mağazalarınızda daha çok satış yapabilmeniz için sitenizde sanal POS sistemi olması gerekli. Sanal POS sistemi; online alışveriş yoluyla ürün ya da hizmet sunan E-Ticaret sitelerinde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapabilmek için kullanılır. Klasik kredi kartlarının okutulduğu POS (Point of Sale) cihazlarının sanal versiyonu olarak ifade edilebilir ve VPOS (Virtual Point Of Sale) olarak da bilinir. Ödeme yapılırken müşteriniz kartı POS cihazından geçirmek yerine kart bilgilerini online ödeme ekranından girer. Kullanıcının kart bilgilerini girdiği bilgileri sanal POS'a ait bankaya iletilir ve işlem onayı alınır. Sanal POS’u bankalar üzerinden alabileceğiniz gibi ödeme kuruluşları üzerinden de alabilirsiniz. Bankalar üzerinden yapacağınız başvurular ödeme kuruluşları ile yapacağınız başvurulara göre daha çok zaman alır ve daha maliyetlidir. Bu yüzden ödeme kuruluşlarını tercih etmek aslında daha cazip bir seçenektir.

    

Ödeme Kuruluşu Nedir?
Ödeme kuruluşu, online olarak ödeme hizmeti sağlayan kuruluşlardır ve ödeme işlemlerini kendi altyapıları ile desteklerler. BDDK’ya göre ödeme kuruluşu; ödeme hizmet sağlamak ve gerçekleştirmek üzere 6493 sayılı Kanun kapsamında yetkilendirilen tüzel kişilerdir. BDDK tarafından izin verilen ve yetkilendirilen ödeme kuruluşları yurt içi ve yurt dışı para transferi, fatura ödeme, mobil ödeme gibi işlemlerin tümünü yapabilmektedir.
Ödeme Kuruluşu Avantajları Nelerdir?
E-Ticaret sektöründe öne çıkmak için müşterilerinize online ödemede çeşitlilik ve kolaylık sunmanız gerekiyor. BDDK lisansına sahip bir ödeme kuruluşu olan iPara sayesinde E-Ticaret frmanızda ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz. Basit kurulum, tek entegrasyon ile kısa sürede tüm banka ve kredi kartlarından ödeme alma imkanı sağlayan iPara sayesinde müşterlerinize tek seferde veya taksitli ödeme imkanı sunabilirsiniz. Kart saklama ve tek tıkla ödeme gibi çözümleri sayesinde ise müşterilerinizin alışveriş deneyimlerini kolaylaştırarak sepet terk oranını düşürebilirsiniz. iPara sunduğu düşük komisyon oranlarıyla da avantaj sağlar.